Banner

Naci Görür, Malatya TSO’da depremi konuştu


Naci Görür, Malatya TSO’da depremi konuştu

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası iş birliği ile "Depreme Dirençli Kentler Sempozyumu" düzenlendi. Malatya TSO Konferans Salonunda düzenlenen sempozyuma katılım oldukça yoğun oldu.

 

“MAALESEF ÖNÜMÜZDEKİ TABLO ÇOK FAZDA DERS ALMADIĞIMIZI YÜZÜMÜZE VURUYOR”

 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Malatya TSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Ciddi sınavlar verdiğimiz ve büyük sorunlarla mücadele ettiğimiz bu süreçte bugün tam 1 yılı geride bırakıyoruz. Bir deprem ülkesi olarak bu sınavları defalarca vermiş ve ağır bedeller ödemiş olsak da maalesef önümüzdeki tablo çok fazda ders almadığımızı yüzümüze vuruyor. Gerek Naci Hocamız, Gerek Okan hocamız ve tüm bilim camiası bu konuda gerekli uyarılarda bulunmasına karşın maalesef aksiyon almakta gecikiyoruz. Ben huzurlarınızda değerli Hocalarımız ve tüm akademi camiasına teşekkür etmek istiyorum. Onlar bilim insanı olarak görevlerini hakkıyla yerine getirerek yapılması gerekenler için gerekli telkinlerde bulundu. Ünlü düşünür Konfüşyus’un dediği gibi “Geleceği düşünmeyen, acıyı yanı başında bulur” nitekim bizler bu acıyı defalarca yaşadık. Umarız yaşadığımız son büyük acının ardından bilim dünyasının uyarıları bizler için kayıtsız, şartsız bir rehber olur. 1923 yılında Japonya’da meydana gelen 7,9 şiddetindeki Büyük Kanto Depremi, ülkede depreme hazırlık kültürü açısından bir milat kabul edilmişti. Yenilikleri uygulama, yatırım yapma, eğitim verme ve geçmiş hatalardan ders alma yeteneği, Japonya'yı dünyanın depreme en hazır ülkesi haline getirdi. Dileriz yaşadığımız bu en acı tecrübe bizler için de bir milat kabul edilir. Sismik bir coğrafyanın merkezinde bulunan ülkemizde, hasarı ve kayıpları en asgari düzeye indirebiliriz. Sözlerimi bu temenniyle sonlandırırken, depremde yitirdiğimiz vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi.

 

 

 

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'de ilk kez 'Dirençli Kentler' deyimini kendisinin gündeme getirdiğini söyledi. Günümüzde birçok insanın ve siyasilerin "dirençli kentler" deyimini kullanmaya başladığını ifade eden Görür, şöyle konuştu:" Hükümet veya muhalefet cephesindeki belediye başkan adayları halka vadettiğinde deprem dirençli kentler inşa edeceğiz diyorlar. Bu elbette ki 6 Şubat depreminin farkındalığı. Bu coğrafyada, 13,6 milyon sene önce deprem mekanizması oluştu. 13,6 milyon seneden beri depremler devam ediyor. Daha milyonlarca yıl devam edecek. O yüzden bu ülkenin bir numaralı gündemi deprem olmalı. Şimdi biz depremleri durduramayacağımıza göre her depremde de 10 binleri, 50 binleri toprağa veremeyeceğimize göre ne yapabilirizi araştırmalıyız. Depremde ayakta durmak için deprem dirençli kentler yapabilir” diye konuştu.

 

“DİRENÇLİ KENTLER İNŞA EDİLMELİ”

 

Görür, depreme dirençli yapıların yapılması gerektiğinin altını çizdi. Görür, belediye başkan adaylarının Malatya’nın hangi faylar üzerinde olduğunu, fayın özelliklerini, derinliğini, enini, boyunu ve ne büyüklükte deprem üretme kapasitene sahip olduğu bilmesi ve araştırması gerektiğinin vurguladı.  Deprem konusunda uyarılarda bulunan Görür, şöyle konuştu: "Doğu Anadolu Fayı muhakkak zamanı geldiğinde depremi üretir. Bu bölge de sürekli olarak 7 ve 7'nin üzerinde depremlerle tahrip olmuştur. Deprem yaşayan bir kentin insanlarısınız. 'Deprem olacak mı?' demek, güneş doğacak mı, akşam olacak mı demek kadar abes bir şey. Malatya kendi depremini yaşamadı. Siz komşunun depremini duydunuz. O deprem nereden geldi? Doğu Anadolu Fayı kırıldığı için siz de yakın olduğunuz için onu duydunuz. Bu deprem olduğunda içindeki enerjinin yüzde 20'sini kırılmamış faylara veya komşu faylara transfer eder.”

 

HATAY’DAN SONRA EN BÜYÜK HASAR MALATYA’DA

 

Bir diğer konuşmacı Prof. Dr. Okan Tüysüz, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya’da, Ovacık, Çelikhan- Pütürge faylarında gerilimin arttığını söyledi. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan depremlere ait kısa gösterimin ardından Prof. Dr. Okan Tüysüz, Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük hasarı Hatay’dan sonra Malatya’nın aldığını söyledi. 1980 yılından itibaren deprem olacak bölgelerin tahmin edilmeye başlandığını ve 6 Şubat depremlerinin de önceden bilindiğini ifade eden Tüysüz, 2004 yılında TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından Malatya’da düzenlenen sempozyumda Malatya ve çevresini bekleyen deprem riskine karşı uyarıda bulunduklarını belirtti. 6 Şubat depremlerinde en büyük hasarı zemininden dolayı Hatay’ın aldığını, Hatay’dan sonra ise Malatya’nın büyük hasar aldığını ifade etti. Malatya’da deprem beklenen fayları açıklayan Tüysüz, Malatya- Ovacık, Çelikhan- Pütürge faylarında gerilimin arttığını vurguladı.

 

Sempozyum katılımcıların sorularına verilen cevaplar ile sona erdi.

RESİM GALERİSİ