Banner

Yabanci Isletmenin Merkezinin Türkiyeye Tasinmasi

Belgeler ve tescil (TSY Madde 115)

(1) Basvurulan müdürlüge asagidaki belgeler verilir:

a- Merkezi Türkiyeye tasinan ticari isletmenin yabanci memleket kanununa uygun olarak mevcut bulundugunu gösteren ve o ülkenin ticaret sicili tarafindan verilmis olan veya sicil teskilati yok ise yetkili makami tarafindan verilmis olan belge ve Türkçe çevirisi.

b- Merkez degisikliginin kendi hukukuna uygun olduguna iliskin yurtdisindaki yetkili makamdan alinan belge ve Türkçe çevirisi.

c- Merkezini tasiyacak isletmenin tescili izne bagli ise, ilgili kurumdan alinan izin yazisi.

ç- Yeni Kayit Talep Dilekçesi

d- Hakiki Sahis Kayit Beyannamesi

e- Vergi Dairesi Görüntüleme Belgesi ( 1 adet asil, 1 adet fotokopi)

f- Pasaport Çevirisi ( 1adet asil, 1 adet fotokopi)

g- Ikametgah Tezkeresi (1 adet noter onayli asil, 1 adet fotokopi)

g- Fotograf ( 2 adet)

(2) Birinci fikranin (a) ve (b) bentlerinde sayilan belgelerin, Yabanci bir hukuka tabi olarak yabanci bir ülkede düzenlenmis belgelerin Türk konsoloslugundan veya Yabanci Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldirilmasi Sözlesmesi hükümlerine göre tasdik ettirilmesi ve noter onayli Türkçe çevirisi ile birlikte müdürlüge verilmesi zorunludur.

(3) Merkezini Türkiyeye tasiyan isletmelerin tescili için, Türkiyede bulunan isletmelerin tescili hakkindaki hükümler uygulanir. Müdürlükler; bu tescil sirasinda, merkezi Türkiyeye tasinan ticari isletmenin Türk hukukuna göre örgütlenerek faaliyet göstermesinin mümkün olup olmadigini, arastirmakla yükümlüdür.

NOT: https://mersis.gtb.gov.tr/ adresinden elektronik basvuru yapmaniz gerekiyor.