Banner

Sermaye Azaltimi

GEREKLI EVRALAR

A- Esas sermayenin azaltilmasi ile birlikte es zamanli olarak sermaye artirimi yapilmamasi halinde tescil basvurusunda müdürlüge asagidaki belgeler verilir (TSY-96):

1) Sermayenin azaltilmasina iliskin sirket müdürleri raporunun onaylandigi ve sermayenin azaltilmasinin ne tarzda yapilacaginin gösterildigi sermaye azaltilmasina dair metni içeren noter onayli Genel Kurul Toplanti Tutanagi (1 adet asil – 1 adet fotokopi)

2) Sermayenin yeni seklini gösterir tadil metni (1 adet asil)

2) Hazir Bulunanlar Listesi (1 adet asil)

3) Çagrili genel kurullarda Gündem Karari (1 adet fotokopi)

4) Çagrili genel kurullarda gündemin yayimlandigi sicil gazetesi fotokopisi ile iadeli taahhütlü gönderi fotokopileri

5) Sermayenin azaltilmasinin sebepleri ile azaltmanin amaci ve azaltmanin ne sekilde yapilacagini gösterir sirket müdürü veya müdürleri tarafindan hazirlanmis ve genel kurul tarafindan onaylanmis sermayenin azaltilmasina iliskin rapor (1 asil- 1 fotokopi) (tescil ve ilan edilir.)

6) sermayenin azaltilmasina ragmen sirket alacaklilarinin haklarini tamamen karsilayacak miktarda aktifin sirkette mevcut oldugunun belirlenmesine iliskin YMM veya SMMM raporu ile müsavirin faaliyet belgesi ya da denetime tabi sirketlerde denetçinin bu tespitlere iliskin raporu. ( 1asil)

7) Sirket alacaklilarina yediser gün arayla üç defa çagri yapildigina dair Sicili Gazetesi örnekleri,

8) Alacaklarin ödendigi veya teminat altina alindigini gösteren belge örnekleri,

9) Dilekçe

B- Sermaye, zararlar sonucunda bilançoda olusan bir açigi kapatmak amaciyla ve bu açiklar oraninda azaltilacak olursa;

1) Sirket sözlesmesinde öngörülen ek ödeme yükümlülüklerinin tamamen ödendigini gösteren belge bu maddenin birinci fikrasinda belirtilen belgelere ek olarak müdürlüge verilir.

2) Sirket müdürlerince alacaklilari çagirmaktan ve bunlarin haklarinin ödenmesinden veya teminat alinmasindan vazgeçilmis ve buna iliskin müdürler kurulu karari müdürlüge ibraz edilmis ise birinci fikranin (d) ve (e) bentlerinde belirtilen belgeler aranmaz.

NOT: https://mersis.gtb.gov.tr/ adresinden elektronik basvuru yapmaniz gerekiyor.

BIRINCI ASAMADA YALNIZCA ALACAKLILARI DAVET ILANI 3 KEZ YAYINLANMAK üZERE GAZETEYE GÖNDERILIR. BIRER HAFTA ARAYLA YAYINLANAN 3. ILANDAN IKI AY SONRA SERMAYE AZALTIMI TESCIL VE ILAN EDILIR.

Detay Bilgiler

* Karar alindiktan sonra Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yapilan ilanla 3. ilandan itibaren 2 ay içinde alacaklilarin alacaklarini beyan ederek ödeme veya teminat istemeleri bildirilir.

* sermayenin azaltilmasi kararini uygulayip sonuçlandirabilmek için alacaklarin ödenmesi veya temin olunmasi gereklidir.