Bugün 

Stratejik Plan

 19. MESLEK KOMİTESİ SIDDIK ÖZDEMİR BAŞKANLIĞINDA BİR ARAYA GELDİ VE HAL'İN SORUNLARINI ELE ALDI

Yaş-Meyve Komisyoncuların yer aldığı Malatya Ticaret ve Sanayi Meclisi 19. Meslek Komitesi  Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sıddık Özdemir başkanlığında toplandı. Toplantıya Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İzzettin Aslan ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç da katıldı.

Malatya Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde yapılan toplantıya Özdemir’in yanı sıra 19. Komite üyeleri Selami Özen,Fahrettin Akbay ve Kemal Bozat  ile Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Erkan Gölgeli katıldı. Yaş Sebze ve Meyve Hali ile ilgili son zamanlarda yapılan düzenlemelere değinen Komite Başkanı Sıddık Özdemir, uygulamalarda sıkıntıların yaşandığını belirtti. Yeni yasaya göre artık,hale giren ve çıkan ürünlerin kayıt altına alındığını belirterek,”Bu yasa çok iyi ancak bürokratik sıkıntılar bizi zor duruma düşürüyor. Sorun halin içinde değil halin dışında. Kayıt dışı ile mücadele edilecekse, Hal’in içinden değil dışarıdan kontrolle bu mümkün olur. Bugün Hal’De 45 esnaf varsa bunun yarısından fazlası zaten sıkıntı içinde. Bu uygulamalı esnafımızın lehine bir durum oluşturulmalıdır. “ ifadesini kullandı.

ÖZDEMİR: TÜKETİCİ İLE KOMİSYONCU KARŞI KARŞIYA GELİYOR

Piyasadaki denetimin de yetersiz olduğunu belirten Sıddık Özdemir, bu konuda uygulayıcıların daha titiz davranması gerektiğini savundu. Özdemir, Hal’deki esnafın bir üründe kazancı ile perakendecinin kazancı arsında uçurum olduğunu belirterek,”Size şöyle örnek vereyim. Biz bir ürünü 1.5 liraya alıp örneğin 2 TL’ye perakendeciye satıyoruz. Tüketici ise bunu reyonda 4 TL’ye alıyor. Burada fiyatlar halde denetleniyor. Ancak dışarıda kimse denetlemiyor. Dolayısıyla Tüketiciler de komisyoncuları suçluyor. Oysa burada suçlu olan komisyoncular değil. Dışarıda fiyat denetiminin çok sıkı olması lazım. Tüketici ile Hal esnafı karşı karşıya kalıyor. Aradan çok kar edenler sıyrılıyor” dedi.

Korsan satışlar da dikkat çeken Özdemir, yeni yasanın amacının kayıt dışlılığı önlemek olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü,”Şimdi bu yeni yasa gereği artık aldığımız gram ürün bile kayıt altına girecek. Üretici bir ürün getirdiğinde önce o kayıt olacak. Yani inanılmaz bir bürokratik işlem var. Oysa bu yasa hazırlanırken sahaya inilip esnaflar daha çok dinlenebilirdi. Ama dışarıda çok fazla korsan satış var. Yani Hal denetleniyorsa, dışarıdaki pazarlarda denetlenmelidir. Kayıt dışlığı önlemenin yolu perakende satışlarda geçiyor.

Komite üyesi ve aynı zamanda Meclis üyesi Selami Özen de, özellikle denetim noktasında yeterli bir çalışmanın olmamasının zararını hal esnafının çektiğini belirterek, fiziki anlamda da da Hal de çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

ASLAN: TÜKETİCİ FİYATLARI TAKİP ETSİN

Malatya Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı ve Türkiye YSM Federasyonu Genel Başkan Yardımcı İzzettin Aslan’da Hal’de bir imaj sorunu yaşadıklarını belirterek,”Şimdi piyasada fiyatlar yüksek olsa, herkes bizden biliyor. Oysa piyasada fiyatların yüksek olmasının nedeni, Komisyoncudan kaynaklanmıyor. Hal Müdürlüğü’nün internet sitesinden her gün fiyatlar yayınlanıyor. Tüketiciler bu fiyatları takip etsin. Fahiş fiyatlarda yetkililerin işlem yapması gerekiyor. Sıddık bey belirtti, Bizim 2 liraya verdiğimiz ürünü perakendeci 4 TL’ye hatta 5 TL’ye satabiliyor. Kimse çıkıp kardeşim sen tüketiciyi kandıramazsın demiyor. Tüketici de kendi hakkını aramıyor. Bizim Hal Müdürlüğünün fiyatları internet sitesinde her gün yayınlanıyor. Buradan takip ederek gerekirse şikayet etmeliler. Bu çarkda Komisyoncu ve Tüketici mağdur oluyor, Perakendeci ise kazanıyor.

Komite üyelerinden Fahrettin Akbay ve Kemal Bozat da,  esnafların sıkıntılarının bulunduğunu belirterek ilgililerden bu konuda daha duyarlı olması talebinde bulundular.

 

Kaynak: MALATYA ODA DERGİSİ

 

 

BAŞKAN'DAN
MTSO Başkanı Hasan Hüseyin ERKOÇ

KAYISI İLE NE KADAR BÜYÜYORUZ?

ANKET
Sizce Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine verdiği hizmet konularından hangisine yoğunlaşmalı ?
İş Gezileri
Etkinlikler
İletişim - Haberleşme
Devlet Teşvikleri
Eğitim

Tüm Anketler


HAVA DURUMU
MALATYA