Online Belge Online Tahsilat
Türkçe - English
444 89 44

MTSO YILIN SON MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

ANKET

Sizce Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine verdiği hizmet konularından hangisine yoğunlaşmalı ?

 

ETKİNLİK TAKVİMİ
MTSO YILIN SON MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

8 Ocak 2018 Pazartesi

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Aralık ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. 15 Temmuz Şehitleri Meclis Salonu’nda Meclis Başkanı Sami Payza başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, bir önceki toplantı tutanağı ve Kasım ayı mizanı okunarak, oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda daha sonra 2018 tahmini bütçesi okundu. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2018 tahmini gelir ve gider bütçesi 5 milyon TL olarak açıklandı. 2018 bütçesi, oy birliğiyle kabul edildi.

2018 tahmini bütçesinin kabul edilmesinin ardından Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, oda çalışmaları hakkında bilgiler vererek, gündeme ilişkin konularla ilgili değerlendirmede bulundu.

Erkoç, 2018 tahmini bütçesine ilişkin, “Bütçeyle alakalı son 10 yıldır özellikle zorunlu olmayan hiçbir aidatta artırıma gitmedik. Bu üyelerimize hizmet anlamında büyük bir mana ifade ediyor. Özellikle de son dönemlerde gelirlerimizin, odamızın da gelirleri dikkate alınarak bu süreçte artırıma gitmedik. En ucuz, en hızlı, en kaliteli hizmeti vermeye gayret gösteren odayız” değerlendirmesinde bulundu.

2018 yılının Malatya’ya, Türkiye’ye, Türk milletine, İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Erkoç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin umutlarını yaralamaya çalışanlara karşı millet olarak dünya görüşü ne olursa olsun bir ve beraber olduk, yan yana ve omuz omuza durduk. Şundan eminiz ki ülkemizin geleceğine; iyiye, doğruya, güzele doğru hayallerimiz, ümitlerimiz her türlü karanlığı yok edecek kadar büyük ve güçlüdür. 2018’de huzur hakim olsun, dünyanın her yerinde barış olsun, ekonomide yapılacak reformlarla birlikte daha da güzel günlere ulaşacağız. Biz iş dünyası olarak yarınlardan umutluyuz. Geriye baktığımızda darbe ve terörün canlarımıza kıydığı kötü günler yaşadık. Ancak dik duruşumuzu, mücadele azmimizi ve gelecekle ilgili hedeflerimizi hiç değiştirmedik. Bölgede ciddi anlamda bir ateş çemberi içerisindeyiz. 2016 yılında yaşanan darbe girişimiyle birlikte ülke sıkıntılı günler geçirdi. Ama bu ülkede siyasi düşüncesi ne olursa olsun herkesin kenetlenerek bu darbenin karşısında dimdik durması ve bu olayı bertaraf etmesi dünyanın hiçbir devletine nasip olacak bir feraset değildir. O anlamda bir daha bu günleri yaşamamamız için, birlik ve beraberlik içerisinde, birbirimize hoşgörü ve sevgiyle yaklaşarak bu ülkenin bölünmesine, parçalanmasına fırsat vermemek için hepimize, özellikle iş dünyamıza ciddi görevler düşüyor.”

Erkoç, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşıma kararını eleştirerek, şunları söyledi: “Kudüs, üç dinin kutsal mekanıdır. Kudüs, üç din içinde önemli bir yer tutuyor. Birleşmiş Milletlerin (BM) oylamasından sonra alınan karar, dünyanın beşten büyük olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Biz, Filistin’de zulme uğrayan, mağduriyet yaşayan kardeşlerimizin bir an önce huzura, sükûnete, barışa ve kardeşliğe ulaşmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyoruz. Kirli emelleri terörist bir uygulamayla, terör devleti uygulamasıyla oradaki zulmün sonlanmasını yürekten temenni ediyorum.

Türkiye’nin büyüme rakamlarına da değinen Erkoç, “Türkiye’nin yılın üçüncü çeyreğinde dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olması iş dünyasına büyük bir moral verdi. Bu başarıyı nitelikli ve sürdürülebilir kılarak, taçlandırmalıyız. Hem son çeyrekteki yüzde 11’lik hem de 9 aylık yüzde 7,4’lük büyüme oranımızla dünyada gıptayla bakılan, pozitif ayrışan ve yıldızı parlayan bir ülke haline geldik. Çin ve Hindistan gibi yüksek büyüme potansiyeline sahip ülkelerin yüzde 7’nin altında kaldığı bir dönemde Almanya’dan 4, Amerika Birleşik Devletleri’nden de neredeyse 5 kat hızlı büyüdük. Ekonomideki seferberlik ruhuyla başladığımız, bir yılda devletimizin sunmuş olduğu destekler ve özel sektörümüzün güçlü adımlarıyla elde ettiğimiz bu rakam bizlere büyük moral aşıladı. Tüccarımız, sanayicimiz, üreticimiz olumsuzluklara kulağını tıkadı, ileriye bakarak yeni bir başarı hikayesi yazdı. 2018 yılı da dünyada dış ticaretin gelişeceği ve Türkiye’nin de bulunduğu pazarlarda gücünü daha da artıracağı bir yıl olacak” ifadelerini kullandı.

Erkoç, OSB’deki kiracı sorununun çözüldüğünü ifade ederek, “Sanayicinin uzun süredir gündeminde olan, OSB’lerdeki tesislerin birden fazla katılımcıya kiraya verilebilmesine imkân tanıyan düzenleme hayat geçti.

Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un tasarısındayken 64’üncü maddede yer alan, daha sonra 57’nci madde olarak revize edilen düzenleme, OSB Kanunu’nun 18’inci maddesini değiştirdi.

Buna göre, sanayi tesislerinin atıl kalmaması için sanayi parsellerinde yer alan tesislerde bir katılımcı ya da katılımcının kiracısı üretim yapabilecek. OSB Kanunu yürürlüğe girmeden önce kurulmuş olan 121 OSB, sanayi odalarının kurduğu 8 OSB ve küçük sanayi sitelerinden oluşan 5 OSB’deki 1 Temmuz 2017 tarihinden önce yapı kullanma izni almış olan tesisler, kiralamaya ilişkin kısıtlamalardan muaf olacak. Biz her toplantıda bunu dile getirmiştik. Bundan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın da emeği var” diye konuştu.

İstihdam Seferberliğiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya katıldıklarını anlatan Erkoç, “Cumhurbaşkanımız TOBB’daki bir toplantıda, her işletmenin her ildeki üye sayısı kadar istihdam sağlanmasını ifade etmiş ve bunu ikiye çıkartmıştı. Bizimde faal üyemiz 5 bin 500 ve 11 bin istihdamı gerçekleştireceğimizi ifade etmiştik. Bugün aldığımız rakamlara göre Malatya’da 13 binin üzerinde bir istihdam gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Erkoç, 3. OSB ikinci etap kısmın ihalesinin gerçekleştirildiğini kaydederek, şunları söyledi: “347 hektarlık, yani 3 bin 470 dönümlük bir alanının altyapı ihalesini gerçekleştirdik. İşyeri teslimini yaptık. Yaklaşık 45 milyon bir yatırım. Yüzde 43,21 kırımla gitti, maliyeti, 25,5 milyon civarında. Malatya’mıza hayırlı olsun. İş bitirme süresi bir yıl. Burada 88 parsel üretildi. Bu altyapıyla birlikte arsa ihtiyacı duyan işletmelerimize, iş dünyamıza burayı dağıtacağız. İnşallah burada ciddi bir istihdam oluşacak.

TİM verilerine göre Malatya’nın ihracat rakamlarını da aktaran Erkoç, “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Malatya’nın Ocak-Kasım 2017 yılı ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,52 artarak, 325 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat sektörlerini kuru meyve ve mamulleri, hazır giyim ve konfeksiyon, tekstil ve hammaddeleri, su ürünleri ve hayvansal mamulleri oluşturdu” diye konuştu.

 
Copyright © 2014, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik ve Hukuki Şartlar | Site Haritası
Bu site içeriğinin her türlü hakkı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.
Niyazi Mahallesi Buhara Caddesi No:195 44100 MALATYA
444 89 44 0422 323 77 76 tso@malatyatso.org.tr